Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

I MIĘDZYNARODOWY MOTOCYKLOWY RAJD KATYŃSKI USA

W dniu 24 sierpnia 2013 roku sprzed pomnika Tadeusza Kościuszki w Chicago wyruszył I Międzynarodowy Rajd Katynski-USA.
Pojechaliśmy śladami pomników katyńskich, które stoją na ziemi amerykanskiej i kanadyjskiej. Złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy ognie, pochyliliśmy głowy w hołdzie
tym pomordowanym, których groby znamy jak i tym których kości porozrzucane są na terenach Golgoty Wschodu i Zachodu.
Ten nasz I-szy Rajd poświecony był szczególnie ofarom nieludzkich zbrodni na Wołyniu, zbrodni ludobójstwa, zbrodni bez sądu i kary.

 

''bo polskiej krwi zbyt wiele płyneło przez wieki
i zbyt czesto polską kartą zdrajcy z sobą grali
byśmy dzisiaj spokojnie patrzyli na trumny
i nad kolejną mogilą bez rozpaczy stali...''
 
To nasz współczesny wieszcz --- Kazimierz Jozef Wegrzyn.
 
 
Serdecznie zapraszamy - jedź z Nami.
Jacek Kawczynski
Stowarzyszenie Rajd Katyński
Pamieć i Tozsamość
 
RESZTA INFORMACJI NA PLAKACIE    << POBIERZ  >>
 

Relacja z przebiegu I Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego w USA

„Jestem jak żołnierz na wszystko gotowy

I jak w Ojczyźnie, tak i w obcym kraju

Czuwam i strzegę skarbu polskiej mowy,

Polskiego ducha, polskiego zwyczaju...”

Wszystko zaczęło się w sobotę, 24 sierpnia 2013 roku, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Chicago. Tam złożyliśmy biało-czerwoną wiązankę kwiatów z szarfą „Kocham Polskę – i Ty Ją kochaj”.

Następnie zaśpiewaliśmy wszystkie cztery zwrotki hymnu Polski oraz całą pieśń „Polonez Kościuszki”. Mijający nas ludzie z zainteresowaniem przyglądali się naszej uroczystości, w czasie której rozdawaliśmy także ulotki informacyjne z mapką i opisem zdjęć.

Wyruszyliśmy punktualnie o godz. 10.00 w kierunku Orchard Lake w stanie Michigan. Dojechaliśmy tam po kilku godzinach. W Orchard Lake udaliśmy się prosto pod tablicę katyńską i znajdującą się obok niej tablicę oddającą hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz śp. prałatowi Zdzisławowi Peszkowskiemu.

Ten wspaniały kapłan przez wiele lat przebywał w tym centrum polonijnym. Stanęliśmy w milczeniu i zadumie. Zapaliliśmy ognik, pochyliliśmy głowy i zmówiliśmy modlitwę. Po chwili podjechał do nas pan Józef opiekujący się całym ośrodkiem. Poprosił nas o wspólne zdjęcie i zaprosił na wieczorne spotkanie z dopiero co przybyłymi klerykami z Polski. Była to grupa około 30 księży, co oznacza, że wiadomość o naszym rajdzie rozejdzie się jeszcze dalej.

Kolejny dzień I Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego w USA rozpoczęliśmy Mszą św. i udaliśmy się w drogę do Toronto w Kanadzie. Na granicy amerykańsko-kanadyjskiej strażnicy chcieli przeprowadzić nam kontrolę, ale odprawa nie trwała długo, a funkcjonariuszom wręczyliśmy ulotki.

Kiedy dotarliśmy do Toronto, wszystko na nas czekało. Były biało-czerwone flagi, kwiaty, motocykliści, wspólny śpiew i ogromne wzruszenie. Dziękuję Małgosi za organizację tego wszystkiego, za pyszną zupę i tak wspaniałe przyjęcie.

Złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim, tablicą smoleńską oraz tablicą ku czci Sybiraków. Odśpiewaliśmy tam hymn narodowy i zmówiliśmy krótką modlitwę. Następnie udaliśmy się do ośrodka SWAP, który miło nas zaskoczył. Ośrodek jest bardzo ładny. Znajduje się tam aleja dębów posadzonych w hołdzie ofiarom Katynia. Jest także pomnik upamiętniający bitwę pod Monte Cassino. Odwiedzinom w ośrodku towarzyszyła bardzo miła atmosfera. Kolejnym miejscem, do którego dotarliśmy, była tablica smoleńska.

Noc była dla nas dość krótka. W deszczu podjechaliśmy pod maleńki cmentarz wojskowy w Niagara on the Lake. Tutaj w latach 1913-1914 przebywali przyszli żołnierze Błękitnej Armii – hallerczycy. Tu znajduje 25 grobów i krzyż ku czci gen. Hallera. Ponad 22 tys. osób wyjechało walczyć o Polskę. Trzech z nich zginęło w Katyniu. Tablicę i dęby upamiętniające ich mieszczą się właśnie w odwiedzonym przez nas dzień wcześniej ośrodku SWAP. Odwiedzając groby na cmentarzu wojskowym, zmówiliśmy modlitwę, zapaliliśmy znicze. Był też czas na chwilę zadumy.

Wieczorem dotarliśmy do Amerykańskiej Częstochowy – serca Polonii. Powitał nas ojciec Bartłomiej. Zjedliśmy wspólnie posiłek, mieliśmy chwilę oddechu i udaliśmy się pod pomnik autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Pomnik „Mściciel”, nazywany też polskim husarzem. Przedstawia on przyklękającego rycerza w pełnej zbroi z husarskim skrzydłem u ramion. Ów rycerz wsparty jest na mieczu w symbolicznym geście przysięgi składanej na wierność Ojczyźnie.

Razem z o. Bartłomiejem zapaliliśmy znicz i złożyliśmy kwiaty. Również tam odmówiliśmy modlitwę. Następnie udaliśmy się na pobliski cmentarz i do pierwszej kaplicy. Wzięliśmy udział we Mszy św. połączonej z Apelem Jasnogórskim. Patrząc na naszą dwójkę (Janek i ja), o. Bartłomiej nawiązał do działalności Pana Jezusa wysyłającego Apostołów. „Pan Jezus wysyłał po dwóch Apostołów, was też jest dwóch, więc w przyszłości sukces pewny” – powiedział kapłan. Po Eucharystii mieliśmy czas m.in. na zwierzanie. Nocowaliśmy w Domu Pielgrzyma. Rano czekała na nas miła niespodzianka. W lodowce znaleźliśmy kanapki wraz z karteczką „Rajd Katyński – smacznego”. Bóg zapłać, ojcze Bartłomieju – Boży Człowieku.

Przed nami kolejne kilometry. Z Amerykańskiej Częstochowy udawaliśmy się bowiem do Jersey City pod Pomnik Katyński. Jest to rzeźba przedstawiająca polskiego oficera w ułańskim mundurze i rogatywce. Ręce ma on związane, a w plecy ma wbity bagnet. Początkowo miejscowa policja zabroniła nam podjechać pod pomnik. Jednak po chwili policjant podszedł do nas i sam zaproponował, abyśmy podjechali pod pomnik motocyklami. Podarowałem mu ulotkę i znaczek z rozpoczęcia sezonu motocyklowego. Funkcjonariusz przeczytał ją, przejrzał zdjęcia i z aprobatą pokiwał głową.

Następny etap – Baltimore. Podjechaliśmy pod restaurację, gdzie już czekali na nas inni motocykliści: Magda, Arek, Artur, a za chwilę dojechał do nas pastor Andrzej Bieganowski. Całą grupą pojechaliśmy pod kolejny monument autorstwa Andrzeja Pityńskiego – „Płomień Wolności – Katyń”. Jest on poświęcony bohaterom polskiej historii ze szczególnym uwzględnieniem ofiar Katynia, których symbolem są figury oficerów ze skrępowanymi rękoma. Widzimy też postacie Bolesława Chrobrego, Władysława Warneńczyka i Jana III Sobieskiego. Są także Zawisza Czarny, Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko. Ponadto dostrzegłem także postać kobiety.

To Janina Lewandowska – jedyna kobieta zamordowana w dniu swoich urodzin w Katyniu. Była ona córką gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Miałem zaszczyt wraz z kilkoma kolegami uczestniczyć w pogrzebie czaszki naszej bohaterskiej lotniczki. odbyło się to w Lusowie 4 listopada 2005 roku. Młodszą siostrę Lewandowskiej zamordowano w Palmirach – kilka tygodni po zamordowaniu bohaterskiej Janiny.

Pod pomnikiem obecna była grupa Polaków, którzy przyszli z flagami, kwiatami i uśmiechem. Tradycyjnie już złożyliśmy wieńce, odśpiewaliśmy polski hymn i udaliśmy się na spotkanie z Polonią do miejscowego kościoła.

Wśród witających nas dostrzegłem profesora Kazimierza Nowaczyka, który zaangażował się w badania szczątków samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku. Korzystając z okazji, wręczyłem profesorowi medal Piety Smoleńskiej zaprojektowany przez Piotra Suchodolskiego z Krakowa. Wcześniej taki sam medal wręczyłem ojcu Bartłomiejowi, zaś trzeci podarowałem profesorowi Wiesławowi Biniendzie w Akron. Wracając na chwilę do spotkania, to muszę zaznaczyć, że było ono pełne entuzjazmu. Zadawano nam wiele pytań. Wiele radości sprawiły przywiezione przez nas koszulki rajdowe z mapką naszej trasy.

Następnie Magda i Arek zaprosili nas do Germantown, gdzie spędziliśmy resztę wieczoru i nocleg.

Następnego dnia w strugach deszczu dotarliśmy do Akron, gdzie pracuje prof. Wiesław Binienda. Naukowiec pokazał nam swoje laboratorium. Krótko objaśnił swoje badania związane z lotem tupolewa do Smoleńska w 2010 roku. Z laboratorium pojechaliśmy do domu profesora, gdzie był czas na rozmowę z nim i jego małżonką panią Marią Szonert. W domu państwa Biniendów mieliśmy okazję nocować.

Następnego dnia rano wyruszyliśmy po śniadaniu w ostatni etap naszej drogi, czyli pod pomnik w Niles mieszczącego się obok Chicago. Przywitali nas tam rodacy, którzy przybyli z flagami i napisami. Zaśpiewano nam „Sto lat”. Obecna była także Ania Wójtowicz. Córka pomysłodawcy i twórcy Pomnika Katyńskiego w Chicago – Wojciecha Seweryna, który tragicznie zginął nad Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku. Pod pomnikiem złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze. Był czas na kilka przemówień i krótką relację z rajdu.

Ogłaszam zakończenie I Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego i zapraszam na przyszły rok.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim za pomoc i dobre słowo. Towarzyszowi rajdowemu Jankowi Rogoz z klubu Highlander za wzorowe zachowanie i pilotowanie.

Te pomniki i monumenty wołają do nas (kamienie wołać będą) i proszą o pamięć o tych, których kości porozrzucane są na terenach Golgoty Wschodu, ale i Zachodu. Wołają też o zachowanie naszej tożsamości i pamięci o naszych zwycięstwach na licznych polach bitewnych.

Na koniec prośba do wszystkich – śpiewajmy wszystkie cztery zwrotki naszego hymnu narodowego. Woźmy ze sobą biało-czerwone proporce i nie zapominajmy o napisie, który widnieje na naszych motocyklowych bluzach — „KOCHAM POLSKĘ I TY JĄ KOCHAJ”.

Jacek Kawczyński, współpraca Izabela Kozłowska /tekst Nasz Dziennik.pl/

 

 

<< WPŁATY : 20 zł - Anonimowy Darczyńca (15-02-2013) / 80 zł - Krzysztof Katczuk (15-02-2013) / 200 zł - Anonimowy Darczyńca "na rzecz Wileńskiego Hufca Maryi" (08-03-2013) / 1,19 zł - "Motorizer" "symboliczna złotówka" (11-03-2013) / 200 zł - Grażyna i Tadeusz Wiśnik, Warszawa "dar dla dzieci z kresów" (04-04-2013) / 37,08 zł - Anonimowy Darczyńca (05-04-2013) / 100 zł - Falarz Edward, Kraków (05-04-2013) / Janina Odzierej Kneptuna, Legnica (05-04-2013) / 150 zł - Piotr Ostrowski, Gdańsk (05-04-2013) / 100 zł - Małgorzta Mańka, Poznań (08-04-2013) / 40 zł - Janina Zborowska, Legnica (10-04-2013) / 1000 zł - "zebranych podczas uroczystości poświęcenia tablic "Golgoty Wschodiu i Smoleńskiej" w Płocku, w dniu 14 kwietnia 2013 r. / 100 zł - Kazimierz Kaja, Mszana Dolna (15-04-2013) / 400 zł - Frank Stępień, Benfleet (15-04-2013) / 250 zł - Alina Bachowska, Kraków (16-04-2013) / 100 zł - Daniel Cetlicer, Starachowice (18-04-2013) / 120 zł - Bogumił Kubiak, Wrocław (18-04-2013) / 700 zł - Stowarzyszenie Więzionych Internowanych, Częstochowa (26-04-2013) / 500 zł - Krzysztof Bazydło "darowiznę proszę przekazać na zakup różańców", Włocławek (29-04-2013) / 1,14 zł – Pan Rafał Grunt, Warszawa (2.05.2013) / 780,00 zł – Pani Jadwiga Bednarska Wielkopolska, Związek Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego w Lublinie (8.05.2013)/ 100,00 zł – Pani Teresa Kicińska Kurdziel, Sosnowiec (14.05.2013) / 100,00 zł – Pani Maria Oleksiejuk, Warszawa (16.05.2013)/ 300,00 zł – Pan Jan Olszewski, Elbląg (21.05.2013) / 200,00 zł – Pani Stanisława Alicja Komorowska wraz z mężem, Biała Rawska (29.05.2013) / 1.500,00 zł – Pani Zuzanna Maria Burchard, Warszawa (29.05.2013) / 1.000,00 zł – Pani Teresa Stanisława Kołek, Wrocław (31.05.2013) / 150,00 zł - Pan Witold Biernacki z Olsztyna (24-06-2013) / 100,00 zł - Pani Izabela Przybylska ze Słomnik (17-07-2013) / 30,00 zł – Pan Andrzej Kacperski z Pruszkowa. Na cele statutowe.(05-08-2013) / 100,00 zł – Pan Zbigniew Wołoszyn z Gorzowa Wielkopolskiego. Dar serca na Motocyklowy Rajd Katyński (11.08.2013) / 1500,00 zł Pan Julian Wyszomirski z Warszawy. Darowizna dla Polaków na Kresach Rzeczypospolitej. (13-08-2013) / 50,00 zł Państwo Maria i Jerzy Malinowscy z Komorowa. Darowizna na cele statutowe (13-08-2013) / 200,00 zł – Pani Zofia Maria Janik z Warszawy. Dar. (13.08.2013) / 200,00 euro – Pani Halina Aston z Niemiec. Dar dla Polaków na Kresach. (15.08.2013) / 50,00 zł Anonimowy darczyńca (15-08-2013) / 50,00 zł – Pan Andrzej Kozłowski z Karczyna Wieś (12.08.2013) / 100,00 zł – Pani Wanda Maria Adamczuk z Lublina. Dar na cele statutowe. (13.08.2103) / 100,00 zł – Pani Otylia Latała z Łowicza (14.08.2013) / 100,00 zł – Pani Maria Pernach z Warszawy (22.08.2013) / 150,00 zł – Pani Małgorzata Mrozińska z Radomia. Dar dla Rodaków na Kresach (22.08.2013) / 300,00 zł – Pani Anna Gołębiewska z Warszawy. Darowizna na cele statutowe Stowarzyszenia (30.08.2013) / 100,00 zł. – Nieznany Darczyńca, suma przekazana pod Kościołem Św. Aleksandra, na Placu 3- Krzyży, - dla Polaków na Kresach. (11.07.2013) / 30,00 zł. – Pan Andrzej Kacperski z Pruszkowa – wpłata na cele statutowe. (05.08.2013) / 100,00 zł. – Pan Zbigniew Wołoszyn z Gorzowa Wielkopolskiego – dar serca na Motocyklowy Rajd Katyński (11.08.2013) / 200,00 zł. – Pani Maria Zofia Janik-Czachor z Warszawy – Dar (13.08.2013) / 50,00 zł. – Państwo Maria i Jerzy Malinowscy z Komorowa – darowizna na cele statutowe. (13.08.2013) / 1.500,00 zł. Pan Julian Wyszomirski z Warszawy – darowizna. (13.08.2013) / 50,00 zł. – Nieznany Darczyńca – dla Polaków na Kresach. (19.08.2013) / 1.000,00 zł. – Pan Bogdan Czerwiński ZPUH STOL-DOM – Dar dla polskich dzieci na Kresach. (19.08.2013) / 200,00 zł. Pan Sławomir Janus z Pierzchnicy – Dar dla polskich dzieci na Kresach (19.08.2013) / 2.560,08 zł. – Pani Jolanta Chełmińska wraz z pracownikami Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego i Administracji Zespolonej – na podarunki dla dzieci w czasie Rajdu. (19.08.2013) / 160,00 zł. – Pan Henryk Kowalczyk z Ostrowia Mazowieckiego – Dar dla Polaków na Kresach. (20.08.2013) / 500,00 zł. – Pan Czesław Straczyński z Gidle – GRATULACJE (20.08.2013) / 100,00 zł. – Pani Danuta Somczyńska-Stępka z Warszawy – na dary rajdowe (20.08.2013) / 100,00 zł. – Pan Grzegorz Kowalski z Sulejówka – darowizna na Rajd Katyński (21.08.2013) / 40,00 zł. – Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi – wpłata na Rajd Katyński (21.08.2013) / 1.000,00 zł. – Pani Elżbieta Knyziak z Warszawy – dar dla polskich dzieci na Kresach. (22.08.2013) / 100,00 zł. – Państwo Lucyna i Tadeusz Szula z Okuniewa – darowizna. (22.08.2013) / 70,00 zł. – Pani Anna Walendzik z Warszawy – na cele statutowe Rajdu Katyńskiego (26.08.2013) / 250,00 zł. – Pani Janina z Placu Zamkowego – dla Polaków na Kresach (26.08.2013) / 50,00 zł. – Pani Helena i Józef Przybylscy ze Słomnik – darowizna (3.09.2013) / 50,00 zł. – Pani Jadwiga Rudz z Warszawy – dla dzieci na Kresach (16.09.2013) / 100,00 zł. – Wiesław Michał Bojarski z Lublina – darowizna (27.09.2013) / 30,00 zł. – Pani Łucja Janina Wojtczak z Góry – dar (27.09.2013) / 100,00 zł. – Pani Maria Wróbel z Gdyni – na organizacyjne cele rajdów (30.09.2013) / 50,00 zł. – Pan Mieczysław Józef Czajkowski z Gdańska – darowizna (1.10.2013) / 200,00 zł. – Pani Stanisława Pikula z Modliborzyc – wpłata. (9.10.2013) / 30,00 zł. – Pan Zbigniew Grabowski z Bojano – dar dla Polaków na Wschodzie. (10.10.2013) / 1.000,00 zł. Pani Danuta Somczyńska-Stępka z Warszawy – na odbudową kościoła w Okopach Świętej Trójcy. (15.10.2013) / 300,00 zł. – Pan Leszek Patejuk Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych GEOPLAN z Wołomina – dary dla Polaków na Kresach. (21.10.2013) / 30,00 zł. – Pani Lidia Wolf z Sadowa – Darowizna. (28.10.2013) / 30,00 zł. – Pan Zbigniew Grabowski z Bojano – dar dla Polaków na Wschodzie. (12.11.2013) / 50,00 zł. – Pan Mieczysław Mleczko z Bielan Wrocławskich – darowizna na cele statutowe. (14.11.2013) / 500,00 zł. – Pan Czesław Strączyński z Częstochowy – wpłata na Rajd Katyński. (20.11.2013) / 20,00 zł. – Nieznany ofiarodawca na pogrzebie Pani Marianny Popiełuszko – na światełko na kresowych grobach. (25.11.2013) / 30,00 zł. – Pan Zbigniew Grabowski z Bojano – na dary dla Polaków na Wschodzie. (10.12.2013)<<DARY RZECZOWE : Książki dla Polskich dzieci na Kresach - Gimnazjum "Ofiar Katynia" w Lisiej Górze. /Książki-polska literatura klasyczna,polska literatura dla dzieci,książki-historia Polski,przybory szkolne - Uczniowie Szkoła Podstawowa w Bogdance powiat brzeziński,województwo łódzkie/ Artykuły i przybory szkolne o wartości 2.000,00 zł (06.07.12) - NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY, Region Śląsko-Dąbrowski, ZARZĄD REGIONU. / Książki, zabawki, przybory szkolne, zebrane w szkołach: -Gimnazjum Nr 42 z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ul. Twardej Warszawa -Szkoła Podstawowa Nr 293 im. Jana Kochanowskiego w Warszawie-XXII LO im. Jose Marti w Warszawie. / Książki o tematyce historycznej, patriotycznej, płyty CD - Pani Wanda Schultz, Pruszków. / Materiały szkolne o wartości 1000,00 zł - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Wołomin, ul. Graniczna 1, Prezes Zarządu, Paweł Solis. / Materiały szkolne o wartości 1228,00 zł - Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., Al. Armii Krajowej 34, Wołomin, Prezes - Ireneusz Maślany. / 100 szt. książek „Historia Polski” o wartości ok. 2000,00 zł - Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło Sp. z o.o. Oddział NAFTGAZ w Wołominie, ul. Łukasiewicza 11, Prezes Jerzy Nalepa. / Środki spożywcze o wartości ok. 500,00 zł - TRANZBET Piotr Piotrowski, ul. Mińska 40, Wołomin. / Słodycze (ok. 62 kg) – Tago Przedsiębiorstwo Przemysłu Cukierniczego Tadeusz Gołębiewski, Ciemne, ul. Wołomińska 125, Radzymin. / Środki czystości o wartości ok. 1500,00 zł - DJCHEM CHEMICALS POLAND S.A., ul. Łukasiewicza 11a, Wołomin, Prezes Bogdan Władysław Domagała. / 50 plecaków o wartości 1500,00 zł – BJM Sp. z o.o., Wiceprezes Iwona Dorota Klimek i Barbara Stefania Myszk, ul. Wileńska 51 bud. A lok. nr 1, Wołomin. / Słodycze (ok. 90 kg) - Józef Tokarski, ul. Wileńska 43, Wołomin. / Buty i materiały szkolne o wartości ok. 550,00 zł - Zakład Energetyki Cieplnej w Wołomini, Sp. z o.o. , ul. Szosa Jadowska 49, Wołomin Prezes Zarządu Edward Olszowy. / 35 plecaków szkolnych o wartości 1035,00 zł - Przedsiębiorstwo Usługowe "UNIWERS" Zdzisław Kuniczuk, ul. Krasickiego 19, Ustka. / Materiały szkolne o wartości 986,00 zł - Andrzej Saulewicz HYDRO-INSTAL, ul. Żytnia 6 Wołomin. / Materiały szkolne o wartości 986,00 zł – Włodzimierz Królik "KROL" Zakład Robót Drogowych i Inżynieryjno Instalacyjnych, ul. Łukasiewicza 9G, Wołomin.  / Albumy „Perła wschodu” o wartości 600,00 zł oraz Słodycze ok. 62 kg - P.H.U. Jan Zientara S.C.  J.D.A.A. Zientara, ul.Szosa Jadowska 53, Wołomin. / Albumy i książki o wartości ok. 300,00 zł – Pani Maria Krukowska, ul. Mariańska, Wołomin. / 3 paczki książek – Ks. Sylwester Sienkiewicz, Parafia Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Kościelna 56, Wołomin. / Albumy o wartości 300,00 zł - Edward Olszowy, Wołomin. / 10 plecaków szkolnych o wartości 300,00 zł - Konrad Rytel wice starosta wołomiński, ul. Prądzyńskiego 3, Wołomin. / 7 plecaków o wartości 203,00 zł - Krzysztof Kuc, ul. Chrobrego, Wołomin. / 2 kartony słodyczy - Cadbury WEDEL, ul. Zamoyskiego 28/30, Warszawa. / Albumy i materiały szkolne - Urząd Miasta Kobyłka, Pan Burmistrz Robert Roguski, ul. Wołomińska 1, Kobyłka. / Słodycze (ok. 70 kg) - PPHU Bomilla Sp. z.o.o Włocławek, ul. Wyszyńskiego 11/13, Włocławek. / Produkty spożywcze (chleby, maca, poduszeczki, etc.) 700 opakowań - Chaber S.A., Al. Prymasa Tysiąclecia 83, Warszawa. / Przybory szkolne, plecaki (1 paleta) - Zdzisław Struzik, Parafia Dobrego Pasterza Warszawa Wola ul Szczecińskiego 5. / Przybory szkolne, pamiętniki, zeszyty, zabawki, bryloczki, książki (3 kartony) – The Walt Disney Company (Polska) Sp. z o.o. Al. Armii Ludowej 26, Warszawa. / Książki, zabawki szkolne, przybory – Indywidualni, anonimowi darczyńcy. / Elementarze do nauki j. polskiego 40 egz. o wartości ok. 2000,00 zł - Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie ul Hlonda 1, Warszawa. / Materiały promocyjne (notatniki, mapy, etc.) - Mirosław Treter, Urząd Miejski w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1, Suwałki. >>Za wszelką pomoc bardzo serdecznie dziękujemy!<<